CeroTACC

Dlaczego warto trenować boks?

Możesz rozpocząć treningi boksu w każdym wieku. Im wcześniej, tym oczywiście lepiej. Jest to samokontrola, która ma wspaniałą historię i wywodzi się ze starożytnej Grecji. Oznacza to, że jest to jeden z najstarszych sportów walki uznanych przez ludzkość. Podczas igrzysk olimpijskich chętnie oglądano zawodników, którzy potrafili zapewnić całą gamę umiejętności bokserskich. Byli cenieni i podziwiani. Dziś boks jest nadal dyscypliną olimpijską, a Polska odnosi w nim pewne sukcesy. Wielu młodych ludzi decyduje się na rozpoczęcie treningów bokserskich ze względu na możliwość wyładowania niesprzyjających uczuć, odkrycia samokontroli, techniki i siły woli. Przyjrzyjmy się więc bliżej, czym jest trening boksu, jakie korzyści oferuje i jakie są możliwości wyboru tej aktywności sportowej.

Co to jest trening boksu?

Podczas treningu bokserskiego nauczysz się prawidłowej postawy, ruchu na nogach i tego, jak zadawać standardowe ciosy. W klubach sportowych sesje mogą się od siebie różnić, ale każda obejmuje rozgrzewkę, prawie wszystko i rzekomy cool down, czyli ochłodzenie ciała.

Boks to sztuka walki, która pomimo swojej prostoty należy dodatkowo do jednej z najbardziej wymagających dyscyplin. Wynika to z faktu, że minimalnym możliwościom bojowym należy nadać doskonałość. Podczas walki bokserskiej zakazane są ciosy poniżej pasa, można jednak zastosować hak, cios prosty i cięcie podbródkowe. Celem jest tułów powyżej pasa i głowa, ale nie można trafić w tył głowy ani w plecy. Zawodnicy muszą w każdej chwili stanąć twarzą w twarz ze sobą i nie mogą odwrócić się plecami.

Dzięki szkoleniom pod okiem doskonałego instruktora doskonalisz manewrowość, synchronizację silnika elektrycznego i umiejętności obrony. Możesz bronić się sam, utrzymując czujność lub wykonując uniki. Doskonalenie techniki jest istotne, ale nie jest jedynym elementem treningu. Różnorodne zalety uprawiania boksu kojarzą się z rzeczywistością, że jest to bardzo funkcjonalna samokontrola. Wymaga wytrzymałości, sprawności fizycznej, szybkiego rozumowania i przewidywania.

BESTSELLER

SAW. POWDER proszek przedtreningowy

69,99 zł

Kup obecnie

Rodzaje boksu

Obecnie istnieje wiele odmian boksu. Naturalnie każdy z nich to zupełnie odrębny sport, w którym inny jest trening i strategia, ale dodatkowo mają ze sobą wiele wspólnego:

Co zapewnia trening na ringu – korzyści dla zdrowia i kondycji

Boks ma korzystny wpływ na:

Zalety rutynowych treningów bokserskich można długo wymieniać, jednak na początek warto dodać, że sporty walki kształtują osobowość i uczą korzystnych cech, takich jak determinacja, samokontrola i zaangażowanie.

Dla kogo przeznaczony jest trening bokserski?

Trening bokserski przeznaczony jest dla każdego, bez względu na wiek i płeć. Nie ma znaczenia, czy chodzisz na siłownię bokserską, aby zostać zawodnikiem i rywalizować, czy po prostu próbujesz znaleźć zupełnie nowy rodzaj zadania. Na szkoleniach można spełnić naprawdę młode i innowacyjne osoby. Coraz większa różnorodność pań dodatkowo decyduje się na uczęszczanie do klubów sportów walki.

Istnieje odmiana boksu uprawiana na wózkach inwalidzkich, co oznacza, że ​​jest to także dyscyplina przyjazna osobom niepełnosprawnym. W centrum fitness nikt nikogo nie ocenia. Jest to niezwykle korzystne, gdyż w klubach można z niezwykłą życzliwością zasięgnąć rady, a doświadczeni rywale chętnie pomagają i doradzają mniej innowacyjnym osobom.

Ile kalorii spala trening boksu?

Intensywny trening bokserski może spalić znaczną ilość kalorii. Wszystko jednak zależy od poziomu rozwoju i zaangażowania. Zajęcia bokserskie pod okiem instruktora fitness wymagają jednak sporego wysiłku, dzięki czemu podczas samotnego treningu z pewnością uda Ci się spalić od 600 do nawet ponad tysiąca kalorii. Zazwyczaj podczas treningu bokserskiego zakłada się, że inwestuje się około 700-800 kalorii, w zależności od masy ciała. Kształcenie trwa w przybliżeniu od jednej do jednej i pięćdziesiąt procent godzin.

Sprzęt i urządzenia bokserskie – czego będziesz potrzebować do treningu bokserskiego?

Aby rozpocząć przygodę ze sportami walki, potrzebujesz wygodnej odzieży i obuwia sportowego. Najlepiej, żeby koszulka była na gumkach, bo wtedy na pewno nie będzie krępowała ruchów. Buty na płaskiej podeszwie, ponieważ pracujesz przede wszystkim ze śródstopiem. Obuwie do biegania lub trampki nie będą działać.

Dodatkową kwestią są bandaże elastyczne (tzw. osłony), które owija się wokół dłoni, aby chronić je podczas uderzenia. Podobnie warto zaopatrzyć się w własne rękawice bokserskie. To bardzo intymne urządzenia, które dopasowują się bezpośrednio do ciała, podobnie jak buty. Kluby mają pokrowce na rękę do podstawowego użytku, ale zdecydowanie bardziej higieniczne jest posiadanie własnego.

Osoby, które poważnie podchodzą do treningu bokserskiego, mogą zaopatrzyć się w wyjątkowe obuwie bokserskie napinające kostki oraz własną skakankę o regulowanej długości. Na kursy boksu stale zabieraj ręcznik. Gracze rozważający rywalizację powinni także zaopatrzyć się w specjalną szczękę zabezpieczającą zęby.

Jakie suplementy diety warto stosować trenując boks?

Suplementy dla bokserów będą się różnić w zależności od ich poziomu i celu, jednak zawsze warto suplementować kwasy omega 3, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mózgu i układu nerwowego. Suplementacja witaminą D3 dodatkowo się sprawdzi, gdyż zdecydowana większość osób na naszej szerokości geograficznej ma jej niedobory.

Możesz dodatkowo pomyśleć o kreatynie. Sugerowaną formą dla bokserów jest jabłczan, ponieważ nie powoduje tak dużej retencji wody jak monohydrat. Często stosowana jest także beta-alanina, która wzmacnia tkankę mięśniową karnozyną i zwiększa wytrzymałość. Inne popularne suplementy przyjmowane przez zawodników obejmują wysoki poziom kofeiny, tauryny, elektrolitów, magnezu i ashwagandhy, które wspomagają zdolności poznawcze.